Još 76 prijeratnih džamija u BiH čeka na obnovu

Ferhadija banja lukaIslamska zajednica u Bosni i Hercegovini 7. maj obilježava kao Dan džamija. Ovaj dan ustanovljen je u spomen na 872 Božije kuće porušene od 1992. do 1995. godine, od kojih 76 još nije obnovljeno.

Simbolika je i u tome što je 7. maja 1993., nakon 414 godina postojanja, kukavički minirana jedna od najznačajnijih džamija u BiH, čuvena banjalučka Ferhadija, monumentalna zadužbina Ferhat-paše Sokolovića.

Obnovljena Ferhadija svečano je otvorena 7. maja 2016., a na radost svih vjernika i dobronamjernih ljudi, prije tri dana u Foči je otvorila svoja vrata i obnovljena Aladža džamija.

Senaid Zajimović, direktor Vakufske direkcije IZBiH, kaže da je 7. maj prilika da se istakne uloga džamije u društvu.

''Džamije nisu samo prostori za obavljanje vjerskih dužnosti nego dokaz naše višestoljetne egzistencije na određenom području. Džamije su simbol islama na ovim prostorima i simbol egzistiranja bošnjačkog naroda, koji je ovdje prisutan stoljećima'', istakao je Zajimović.

Potcrtao je da je Islamska zajednica uspjela nakon rata obnoviti veliki broj vjerskih objekata, a na nekim mjestima sagraditi i nove.

''To znači da su Bošnjaci kao narod vrlo svjesni svog bitka, nacije i vjere, te da su kao narod bili uz Islamsku zajednicu i da imaju potrebe za svojim vjerskim objektima'', zaključuje Zajimović.

2.822 islamska vjerska objekata u BiH, od čega je 1.912 džamija i 910 mesdžida

872 džamije, 218 mesdžida, 69 mekteba, 4 tekije, 37 turbeta i 405 drugih vakufskih objekata srušeni tokom agresije na BiH od 1992. do 1995. godine

796 džamija do sada obnovljeno

(Avaz)

Prijavite se ili registrujte kako biste ostavili komentar.

Prijavite se Registrujte se

 

Top