Adnan Terzić: Nema više laganih trasa na koridoru 5c

18 koridor 5C dionica klopce donja gracanica 05 aug 2018Iako je pandemija koronavirusa obustavila radove u brojnim sektorima u BiH, takva situacija nije bila i na gradilištima autoputa. Dionice na koridoru 5c kako kod Zenice, tako i na jugu BiH se planiraju i izvode nesmetanom dinamikom.

U JP Autoceste FBiH, kako je za O kanal i Oslobođenje kazao Adnan Terzić, direktor Autocesta FBiH, trenutno je aktivno nekoliko grupa radova.

''Imamo radove u sjevernom dijelu koji sad ide do Nemile, zatim u centralnom dijelu to je tunel Ivan. Sad trebamo završiti postupak dodjele za dio od Tarčina do ulaza u tunel Ivan da spojimo taj dio koji je dosad izgrađen sa M17, negdje iznad Bradine bi trebao završiti taj dio. Također, tu je dionica na jugu Buna - Počitelj i Počitelj - Zvirovići sa jednim impozantnim objektom, sa mostom Počitelj koji je dug skoro kilometar'', kazao je Terzić.

Kada je u pitanju dionica autoputa kod Zenice, gdje se trenutno radi na poddionici Klopče - Donja Gračanica, najavljeno je da bi radovi trebali biti završeni krajem novembra.

''S druge strane, na jugu zemlje i u centralnom dijelu sredinom 2022. možemo očekivati, da kažemo, funkcionalne dijelove autoputa. S obzirom na to da se radi baš o objektima koji su dosta teški i zahtjevni za izvođenje, za njih treba vremena da se završe. Imamo tunele, mostove, tako da nema više laganih trasa autoputa. Ostale su zahtjevne dionice i one podrazumijevaju rokove izgradnje od 20 do 36 mjeseci'', istakao je Terzić.

Prema njegovim riječima, sva finansijska sredstva za ove dionice su osigurana.

''Mi imamo već ratificirane ugovore, nešto još čekamo da se riješi na Domu naroda federalnog Parlamenta oko nekoliko ugovora od EBRD-a. Pripremili smo se za tu situaciju, pa smo prije dvije godine emitovali jednu emisiju obveznica gdje smo dobili 50 miliona KM i možemo pretfinansirati sve ove dionice. Da nismo to uradili i da nemamo para od akciza, čekala bi se efektivnost kredita, što znači da se ne bi još uradio nijedan metar na svim ovim objektima, pogotovo u tunelima'', kazao je Terzić.

Dodao je da Autoceste sad obezbjeđuju završni dio za investiciju zatvaranja kompletnog koridora.

''To je oko 850 miliona eura od Ovčara, preko Konjica, tunela Prenj, Mostar-sjever i Mostar-jug, to je 51 kilometar. Poslali smo i na Vladu informaciju i zahtjev za odobrenje da nastavimo pregovore sa evropskim bankama i jednim dijelom konzorcijem bh. banaka. Inače, u ovoj godini ćemo dodijeliti četiri projekta. To su, kao što smo rekli, Tarčin - Ivan, zatim projekt od Bune do tunela Kvanj, koji je dosta zahtjevan jer imamo tunel od 2,5 kilometara i vijadukt od kilometar, a sve košta oko 100 miliona eura. Zatim u planu je da dodijelimo ugovor Nemila-Vranduk, dionica Poprikuše-Nemila, gdje također imamo zahtjevan tunel od 3,2 kilometra. Autoceste FiBH ne staju sa radovima i za sljedeću godinu nam je plan da realizacija na koridoru bude oko milijardu KM'', naglasio je Terzić.

Kada je riječ o dijelu autoputu kroz Hercegovinu, pojavljivali su se problemi sa stanovništvom na trasi južno od Mostara.

''Mi smo juče izašli sa saopštenjem gdje smo iznijeli tačan broj parcela koje će ići u eksproprijaciju. Još nemamo nikakvih problema sa građanima i mislim da smo oko 270 parcela eksproprisali. Uglavnom svi prihvataju rješenja. Mi imamo zakon koji je usvojen na oba doma federalnog Parlamenta i koji je postavio trasu na toj liniji, kao i odluku Vlade o proglašenju javnog interesa da gradimo autoput na toj dionici. Razumijemo da postoje pojedinačni slučajevi koji su pogođeni tom trasom, ali naknada koja je utvrđena je stvarno tržišna naknada za te parcele i za koje, kada se otkupe, vlasnici mogu kupiti puno više zemlje negdje drugo'', kazao je Terzić.

S obzirom na to da je zbog pandemije bilo zabranjeno kretanje, posljedice smanjenja prometa osjetile su i Autoceste FBiH manjom naplatom na autoputu. Ipak, kako je kazao Terzić, Autoceste su, srećom, imale porast naplate u januaru i februaru.

''Svakako da smo u periodu od proglašenja pandemije zabilježili pad, te smo od 16. marta do 24. maja imali pad od 42 posto, odnosno 3,5 miliona KM manje je prikupljeno za taj period'', kazao je Terzić.

(Oslobođenje/foto:sa-c.net)

Prijavite se ili registrujte kako biste ostavili komentar.

Prijavite se Registrujte se

 

Top