Banjalucki park postaje zrtva privatnih investitora

banjaluka park_2Još jedan banjalučki park je postao žrtva privatnih investitora koji grad zelenila pretvaraju u grad betona. Stambeno poslovni kompleks biće izgrađen na nekadašnjem zemljištu Medicinske elektronike, zemljište koje nije proglašeno javnim parkom, ali koje decenijama ima tu funkciju.

Međutim, iako su banjalučki tajkuni, s namjerom da poboljšaju svoj finansijski status, odgovorni za pretvaranje zelenih površina u beton, građani grada na Vrbasu, te gradske vlasti dijele njihovu krivicu. Naime, regulacioni plan za izgradnju navedenih objekata izrađen je 2006. godine. Centar za životnu sredinu je tad organizovao zbor za građane MZ Centar, o reviziji regulacionog plana.

Koordinator akcije, Miodrag Dakić, je 2006. godine građanima poručio: “Smatramo takvu situaciju krajnje neprihvatljivom i ovim zborom građana želimo da sa jedne strane pružimo mogućnost građanima da dobiju kvalitetnu informaciju, a sa druge strane da pokažemo gradskim vlastima da su građani zainteresovani da se zaustavi praksa uništavanja zelenih površina”.

Dakić kaže da se čak i nakon zbora, građani nisu dovoljno zainteresovali za očuvanje zelenila u našem gradu.

“Velika većina građana je već duže vrijeme svjesna da gradske vlasti donose odluke i vode aktivnosti koje ovaj grad pretvaraju u grad betona i zgrada, tako što ne čine ništa da bi takav trend zaustavili, čak i kada dobiju informaciju da se donose odluke koje će omogućiti daljnje uništavanje grada. Takvu situaciju smo imali 2006. godine kada je usvajan regulacioni plan za ovo područje”, izjavio je Dakić.

Šest godina kasnije, crvenim trakama i montažnim ogradama ograđen je naš dragi park. Ovih dana se očekuje i rušenje drveća, te početak izgradnje koja će navodno trajati pet godina. Tek nakon što su se radnici pojavili u parku, građani Banjaluke su shvatili da je krajnje vrijeme da se nešto učini.

Centar za životnu sredinu je juče na Facebooku objavio posljednje fotografije parka, a uz njih je Banjalučanima poručio: “Sigurno se pitate kako je moguće da se ovo događa. Odgovor vam se vjerovatno neće dopasti, a to je da ste najzaslužniji upravo VI, stanovnici našeg grada. Sa jedne strane, u najvećem broju slučajeva, ne želite da budete informisani i angažovani u aktivnostima koje imaju za cilj da spriječe daljnje uništavanje našeg grada, a sa druge strane, uvijek iznova birate da vas zastupaju oni koji već više od 10 godina sistematski uništavaju zelene površine u našem gradu. Zapitajte se šta je sljedeće što bi moglo nepovratno biti izgubljeno i šta ste spremni uraditi da se to ne desi”.

Kako iz Centra navode, činjenica je da je investitor, Mile Radišić, kupio građevinsko zemljište te da je već počeo sa radovima, što znači da bi u slučaju obustave radova Grad iz svog budžeta njemu morao nadoknaditi sve troškove. Takođe je činjenica da smo imali šest godina da reagujemo na ovaj lopovluk, ali smo se sjetili tek kada su se pojavile pomenute crvene trake.

Na Facebooku je osvanula stranica “Spasimo Picin Park”, u kojoj članovi pozivaju na kolektivno okupljanje u parku danas u 18 časova s ciljem da se na neki način gradnja obustavi. Mnogi su skeptični da se išta može učiniti, ali kao što su poručili iz Centra, svi bi se trebali zapitati šta je to sljedeće što će biti uništeno i šta smo spremni napraviti?

Podsjetimo da se Mili Radišiću, kumu Milorada Dodika, zbog kupovine akcija Medicinske elektronike, sudilo pred banjalučkim Okružnim sudom, ali i da je on oslobođen svih optužbi. Takođe, Specijalno tužilaštvo je istraživalo način na koji je Grand Trejd, Radišićeva firma, postala vlasnik ovih 30.000 kvadratnih metara koji su bili u vlasništvu Grada Banjaluke. Međutim, Dodikov kum i banjalučki biznismen je oslobođen svih sumnji i sada u centru grada, gradi svoje bogatstvo.

 

(Banjaluka.com)

Prijavite se ili registrujte kako biste ostavili komentar.

Prijavite se Registrujte se

 

Top