Problemi gradjana sa gradskim prevozom u Sarajevu
Stanje u Kantonalnom javnom komunalnom preduzeću GRAS u Sarajevu svakim danom je teže, a saobraćajna nesreća koja se jučer dogodila na Kovačima, u Starom Gradu, pokazatelj je da vlasti i uprava ovog preduzeća moraju hitno pristupiti rješavanju problema zbog kojih je ugrožena sigurnost putnika.
GRAS-ov minibus je sinoć prilikom spuštanja prema Baščaršiji iz pravca Kovača, udario u zid zgrade u izgradnji Rijaseta IZa u BiH. Nekoliko putnika je zadobilo lakše povrede. Prije otprilike godinu, u Bolničkoj ulici u Sarajevu, autobus se zaustavio udarivši u obližnju cvjećaru.
Prof. dr. Ešref Gačanin, direktor instituta za projektiranje i istraživanje IPSA i predsjednik Skupštine Udruženja konsultanata inžinjera, kaže da je saobraćaj u glavnom gradu BiH potrebno strateški i sistemski regulisati. Gačanin je, u izjavi za agenciju Anadolija, naglasio i kako je „jednako važno imati vozila koja su kvalitetna, kao i održavati ih onako kako propisuju standardi u saobraćaju“.
„Neophodno je učiniti ono što je uvijek imao grad, odnosno sada Kanton Sarajevo, a to je da se napravi strateški dokument koji reguliše i identificira stanje. To bi bila studija iz tri poglavlja, analiza sadašnjeg stanja u odnosu na ono kako bi trebalo biti i kako kaže zakon, identificiranje loših tačaka, i treća faza u kojoj bi se razradio kratkoročni i dugoročni plan za rješavanje problema u sistemu saobraćaja. Taj dokument, koliko ja znam, ne postoji na nivou grada Sarajeva“, rekao je Gačanin u razgovoru za agenciju Anadolija.
Bosna i Hercegovina je na putu ka Evropskoj uniji, a jedan od uslova za pristup je i regulacija saobraćaja prema pravilima Unije.
„Stanje u saobraćaju je takvo da se mora hitno uskladiti sa direktivom Evropske unije 1996-2008, koja zahtijeva od članica Evropske unije, kao i onih koji namjeravaju da joj pristupe, da smanje broj nesreća i smrtnih slučajeva u njima za 50 posto do 2020. U tom smislu, postoji niz zakona i pravilnika koji automatski uvode red i povećavaju bezbjednost gradskog i vangradskog saobraćaja. Udruženje konsultanata inžinjera BiH organiziralo je niz međunarodnih skupova s ciljem povećanja svijesti o bezbjednosti saobraćaja, na kome su učestvovale pojedine države, kao naprimjer Švedska i
Nizozemska, koje prednjače u realizaciji ciljeva iz direktive 1996-2008“, kaže Gačanin.
Ovim povodom razgovarali smo i sa nekolicinom putnika na Baščaršiji, odakle kreće minibus prema Kovačima.
„Često putujem autobusima sa Ilidže prema Rakovici koji prilično redovno voze i tamo je stanje zadovoljavajuće. Međutim, u ovom dijelu grada prijevoz je katastrofalan“, rekao je Džemal Pepa koji je čekao minibus prema Vratniku.
„Bojim se ući u minibus, sigurnost građana je minimalna. Vozila na ovoj liniji voze neredovno, zbog čega ljudi svakodnevno kasne na odredišta“, riječi su Belme Bašić, putnice koja svakodnevno putuje vozilima GRAS-a.
(Anadolu Agency)