Gradsko vijeće Sarajevo izglasalo izmjenu regulacionog plana "Kvadrant C-Marijin Dvor"
Gradsko vijeće Grada Sarajeva izglasalo je po skraćenom postupku odluku o Izmjenama i dopunama regulacionog plana "Kvadrant C-Marijin Dvor" kojom se mijenja odluka o zabrani građenja. Odlukom je utvrđeno da se zabrana ne odnosi na izgradnju objekta Muzeja savremene umjetnosti Ars Aevi.
Vijećnik Samir Fazlić kazao je kako će ova infrastruktura podići urbani standard grada.
"Ova odluka je pozitivan korak jer je riječ o dugoočekivanoj izgradnji Muzeja Ars Aevi. Molimo institucije da sve podrže", rekao je Fazlić.
Vijećnici su sa 22 glasa za usvojili ovu odluku i pozvali da se što prije krene u realizaciju ovog projekta.
Gradonačelnik Abdulah Skaka obećao je da će do kraja mandata ovaj projekt biti realizovan te da će zahtjev za urbanističku saglasnost biti podnesen u narednim danima.
JU Muzej savremene umjetnosti Ars Aevi Sarajevo uputila je zahtjev gradonačelniku Grada Sarajeva za izmjenu Odluke o pristupanju izradi Regulacionog plana "Kvadrant C-Marijin Dvor" kako bi se zemljište označeno kao k.č. 3362/2, 3361/4, 3369/7, 3369/11 i 3369/14 K.O. Novo Sarajevo I (novi premjer) izuzelo iz režima zabrane građenja, a u svrhu izgradnje objekta Muzeja savremene umjetnosti Ars Aevi.
Zavod za planiranje razvoja Kantona Sarajevo, kao nosilac izrade ovog planskog dokumenta, dostavio je mišljenje kojim je data saglasnost da se u članu 11. doda stav kojim se predmetno zemljište izuzima iz režima zabrane građenja, u svrhu izgradnje objekta muzeja.
Muzej savremene umjetnosti Ars Aevi nastao je ratne 1992. godine. Grupa entuzijasta predvođena Enverom Hadžiomerspahićem pozvala je svjetske umjetnike da, u znak podrške Sarajevu pod opsadom, doniraju svoja djela i na taj način stvore zbirku budućeg Muzeja savremene umjetnosti u Sarajevu. Jedinstvena kolekcija Ars Aevi, sastavljena od blizu 150 djela koja su donirali neki od najpoznatijih domaćih i međunarodnih umjetnika, u Sarajevo je stigla 1999. godine.
Danas se ova kolekcija smatra jednom od najznačajnijih zbirki savremene umjetnosti u Jugoistočnoj Evropi, a njezin dio može se pogledati u Art Depou Muzeja Ars Aevi u Domu mladih, gdje će kolekcija biti smještena do izgradnje zgrade muzeja na Vilsonovom šetalištu.
Projekt zgrade Muzeja načinio je glasoviti italijanski arhitekta Renzo Piano koji je izradio i projekt, ali i donirao sredstva za izgradnju pješačkog mosta preko Miljacke u blizini zgrade budućeg muzeja Ars Aevi.
(Klix.ba)