Uskoro elektricni voz na Vrelu Bosne
Prostorni plan za Zaštićeno prirodno područje Vrelo Bosne čeka donošenje odluke o zaštiti izvorišta vode u Sarajevskom polju, da bi se mogao početi raditi. Njime će se precizno definisati svi sadržaji ovog prostora.
Kako saznajemo u Ministarstvu prostornog uređenja i zaštite okoliša KS-a, predložena je inicijativa da se uradi novi parking na Plandištu i zatvori saobraćaj iz pravca crkve u Blažuju. Također, planirano je na toj relaciji uvođenje električnog voza u dužini od dva kilometra, koji bi posjetioce prevozio do Vrela Bosne.
"Donošenje odluke je u završnoj fazi, pa će se ubrzo moći početi sa pripremama prostornog plana Vrela Bosne. Obustavljanje saobraćaja bilo bi u skladu sa režimom zaštite ovog prirodnog područja, pošto sada motorna vozila ulaze do same granice prve i druge vodozaštitne zone, što ne bi trebalo biti dozvoljeno. Jedino bi mogla da se koriste ekološki prihvatljiva vozila koja ne zagađuju okolinu. Takav bi bio i električni voz koji bi polazio od Plandišta do sela Vrutci ili još dalje do Stojčevca i vraćao se nazad. Posjetioci bi svoje automobile ostavljali na parkingu i ovim vozom išli do željene destinacije. Slična mogućnost razmatra se i za Skakavac, samo bi se ovdje koristili minibusi na električni pogon", ističe Zijada Krvavac, stručni svjetnik u Ministarstvu.
32 fijakera
Bez obzira na uvođenje voza, fijakerski prevoz će i dalje biti zadržan iz etno-turističkih razloga, ali će se ograničiti sadašnji broj od 32 fijakera, bez mogućeg povećanja. U Ministarstvu kažu da su obezbijeđena sredstva od 50.000 KM za uređenje polaznog fijakerskog stajališta na početku Velike aleje, na kojem će, kao i na onom u blizini izvorišta Bosne, biti onemogućeni negativni uticaji na okolinu, prikupljene otpadne vode i neutralisani loši mirisi.
Pošto se Zaštićeno područje Vrelo Bosne jednim dijelom poklapa i sa vodozaštitnom zonom, mora se prvenstveno voditi računa o zaštiti hidroresursa i zato nisu dozvoljene masovne turističke posjete i manifestacije. Ipak, svakodnevno je ovdje veliki broj posjetilaca, pa ekološke patrole JU Zaštićena područja KS-a konstantno vrše nadzor.
Staza do groblja
"Situacija se promijenila nabolje otkako je ovo područje proglašeno spomenikom prirode i nema više nelegalnih prodavača, bacanja otpada van predviđenih mjesta, pranja auta i drugog. Ustanova održava taj prostor i spremna je da u slučaju bilo kakvog incidenta interveniše. Postavljeni su edukacioni panoi, ali i naši zaštitari dočekuju posjetioce i daju im sve potrebne informacije", kaže Krvavac.
Trenutno se uređuje prostor na dijelu naselja Vrutci, gdje se čisti samoniklo šiblje i radi pristupna staza od Vrela Bosne do ostataka srednjovjekovnog groblja, saznajemo od Osmana Delića, direktora JU Zaštićena područja.
"Na pristupnoj stazi će se postaviti klupe kako bi se posjetioci mogli odmoriti, a na informativnoj tabli će moći pročitati osnovne podatke o ovom spomeniku. Također, trenutno se radi podziđivanje obala jezera i rijeke kamenim suhozidom koji će biti visok do 80 centimetara, kako bi se spriječile moguće poplave i erozija zemljišta. Uvođenjem električnog voza ovo mjesto će biti još atraktivnije i ugodnije posjetiocima kojih je posebno mnogo u ljetnom periodu", naglašava Delić.
(Oslobodjenje)