Sarajevo | Stambeni objekti

09 Dec 2016 20:43 #5928 by Eldinjho
Charmed-vjerovatno zato sto su ovakva rjesenja mnogo jefrinija od tih koja bi zelio da vidis..slazem se sa tobom da je ovo vise isfuralo iz mode ali jos smo mi daleko od toga jer kaze se ono koliko para toliko i muzike...
Jos nesto gledam onu zgradu Sarajevo waves pa izgleda premocno a mogu zamisliti kako ce izgledati citavo naselje kad se zavrsi,ako se zavrsi jer kod nas se nikad ne zna,ali onda skrenem pogled malo u stranu i onda vidis onu bespravnu gradnju i one nase ruzne kuce koje su nicale kao pecurke poslije kise da ti se pocne povracati..Ne kontam dali ce ikad iko doci normalan da vidi i da uvede red u tu gradnju u ovom nasem gradu...

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

10 Dec 2016 11:32 #5929 by Charmed
Da, slazem se. Nije ovo toliko los render, nemoj me pogresno shvatiti, sasvim solidno izgleda i vjerujem da ce se na kraju odlicno uklopiti sa vec postojecim zgradama ali nedostaje upravo te kreativnosti koja se vidi na Sarajevo Waves projektu. U svakom slucaju, drago mi je da ce se onaj prostor rascistiti i da cemo dobiti nesto reprezentativnije.
Bespravna gradnja je i moja rak rana. Zao mi je sto se nista ne kontrolise i sto je doslo do ovog stanja.

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

10 Dec 2016 15:46 - 10 Dec 2016 15:46 #5930 by Fache
Ako sam dobro shvatio, ovaj novi stambeni objeakt je ucrtan na ovom RP, što znači da između njega i Tibre ima još jedna parcela za još jednu zgradu. Znači možemo uskoro očekivati još jedan projekat?


To je tvoje pravilo, moje ne

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

10 Dec 2016 22:43 #5933 by Eldinjho
Charmed sasvim tacno,ne kontam sve te arhitekte da nemaju maste da naprave nesto interesantno kao waves,jeli to nedostakat inspiracije ili sve ove rendere prave oni stari komunisticki arhitekti ali kad pogledas nema nesto puno novih zgrada u Sarajevu koji su drugaciji od onih komunistickih..Rekao sam i prosli put pogledaj waves super naselje ali okruzenje katastrofa..

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

21 Dec 2016 21:59 #5956 by Fache
Istražili smo: Gdje je isplativije živjeti - u kućama ili stanovima

Gotovo nezaobilazna tema svih bračnih parova koji tek započinju zajednički život jeste i odabir ljubavnog gnijezda na kojem će se početi. Šta je bolje, stan ili kuća, gdje su manje režije, šta je sigurnije, jeftinije... sve su to pitanja koja su od izuzetne važnosti svima koji namjeravaju da kupe stan ili kuću.

Bez obzira na koju se od ove dvije mogućnosti odlučite, trebate znati da svaka od njih ima svojih prednosti, ali i mana.

Bitni parametri

Dok će oni koji imaju stan žestoko braniti svoje argumente i reći da je život u stanu mnogo bolji i ugodniji, oni koji žive u kućama obično će reći da je upravo kuća ono što treba svakome, da predstavlja mir i sigurnost, a ponajviše privatnost koja se u stanovima ne može dobiti.

Također, veoma bitnu ulogu igraju i režije. Koliko će iznositi račun za struju, vodu ili grijanje u kući, odnosno stanu... Sve su to parametri koji odlučuju pri kupovini nekretnina.

Održavanje, komfor, troškovi, stil života, ponuda i potražnja su neki od faktora koji se trebaju uzeti u obzir.

Stan lako, brzo i povoljno možete održavati čistim i urednim. Međutim, stanovanje u zgradi zahtijeva međusobnu saradnju i podrazumijeva obzir prema drugim stanarima zgrade u kojoj se stan nalazi.

S druge strane, održavanje kuće zahtijeva više vremenskog angažmana, posebno kada je riječ o uređenju bašte i okućnice iako je, mnogim stanovnicima kuća, ovakva obaveza ujedno i predah od svakodnevnog stresa i drugih obaveza. Kuća je svakako kraljica komfora, jer je možete urediti prema sopstvenim željama.

Prema nekim istraživanjima, jedna porodica koja živi u kući u Sarajevu mora za režije mjesečno da izdvoji minimalno 300 maraka, dok se za stan u prosjeku izdvoji nekih 200 maraka. Naravno u to se ubraja voda, struja, grijanje (plin, centralno grijanje ili drva), odvoz smeća, održavanje, internet, kablovska, telefon...

Prof. dr. Muharem Karamujić iz Udruženja eksperata iz oblasti nekretnina BiH, rekao je za Avaz.ba da izbor oko stana ili kuće zavisi gdje živite.

"Ukoliko živite u gradovima, poput npr. Sarajeva, onda je stan poželjniji iz razloga što ga je lakše održavati. Međutim, kod kuće dobijate druge funkcionalnosti, veći prostor i privatnost. Generalno, stanovi u našoj zemlji su skupi jer, kako kažemo, najbitnija je lokacija, lokacija, lokacija. Ukoliko živite u stanu, onda morate imati i parking, koji se vrlo često i plaća. Mnogo faktora utječe"
- kazao je na početku razgovora Karamujić.

Lična preferencija

Prema njegovom mišljenju, bitnu ulogu igra i lična preferencija osobe koja odlučuje gdje će da živi.

"Mnogi se odlučuju za stanove, jer su manje režije. Samo održavanje zgrade u prosjeku u Sarajevu košta nekih 20 do 30 maraka mjesečno, što iznosi nekih 300 maraka godišnje. Jednostavno, ko voli nek izvoli. Neki vole da žive u centru grada i u stanu, neko voli kuću, gdje će na miru moći u bašti da izađe i uživa u svježem zraku" - kazao je naš sagovornik.

Ipak, naglašeno nam je da naše tržište nije homogenizirano i da se u svakom dijelu grada može naći i jeftino i skupo.

"U Općini Centar imate mali broj kuća, tako da tu nema velikog izbora, nego da živite u stanu. Ali mogu se kupiti stanovi na Dobrinji po cijeni od dvije pa do tri hiljade maraka, dok npr. u Lukavici kvadrat košta nekih hiljadu maraka. Sarajevo je posebno sa svojim geografskim položajem u kojem dominira stambeni prostor. Međutim, imate npr. naselja poput Kobilje Glave ili Vogošće gdje možete kupiti kuće koje vrijede milione, ali ima i "straćara" od 100 hiljada. Naše tržište nije homogenizirano i u prigradskim dijelovima se može naći i jeftino i skupo" - zaključio je Karamujić.

avaz.ba

To je tvoje pravilo, moje ne

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

16 Jan 2017 10:22 #5981 by Fache
Nastavljeno pojeftinjenje stanova u BiH

U većini gradova u BiH i dalje se bilježi pojeftinjenje stanova, podaci su agencija za prodaju nekretnina. Prosječna cijena prodatih novih stanova u BiH bilježi pad od 10,5 odsto.

Cijena metra kvadratnog stana u Sarajevu trenutno je najniža u posljednjoj deceniji. Prosječan stan u Sarajevu po najnižoj cijeni košta 1.200 KM po metru kvadratnom, a najskuplji 4.500 KM. Razlika u cijeni, kao i prethodnih godina, zavisi prvenstveno od lokacije, te su najskuplji stanovi na području opština Stari Grad i Centar.

U Banjaluci se stanovi mogu kupiti po cijeni od 2.300 KM do 2.500 KM po metru kvadratnom. Stan na periferiji može se kupiti za 1.500 KM do 1.700 KM po metru kvadratnom. Cijene stanova bilježe pad i u Mostaru gdje se stan može kupiti za 1.200 do 2.000 KM po metru kvadratnom, piše zagrebački "Večernji list", izdanje za BiH.

Prema tvrdnjama vlasnika agencija za nekretnine, Mostar je jedan od najskupljih gradova na području BiH, gdje su cijene stanova u odnosu na Sarajevo veće i do 10 odsto. Na kraju trećeg kvartala prošle godine u BiH bilo je 2.976 nezavršenih stanova, što predstavlja pad od 3,6 odsto u odnosu na isti period 2015. godine.

Večernji list

To je tvoje pravilo, moje ne

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

02 Mar 2017 19:08 #6033 by Fache
Javni uvid za izdavanje okolinske dozvole za Nova Otoka u Sarajevu

Investitor Nova Otoka d.o.o. SARAJEVO, dostavio je Federalnom ministarstvu okoliša i turizma Zahtjev za izdavanje okolinske dozvole za parking - podzemne garaže - 865 parking mjesta i kotlovnice (3 kotla na plin ukupne snage 5 MW i 3 kotla na biomasu-pelet ukupne snage 5 MW).

Obrađivač zahtjeva za izdavanje okolinske dozvole je podnosilac zahtjeva DOKUT d.o.o. Sarajevo.

U postupku uključivanja javnosti, zahtjev za izdavanje okolinske dozvole je prezentiran na web stranici Ministarstva radi davanja mišljenja. Materijal sa Prilozima može se pogledati u prostorijama: Federalnog ministarstva okoliša i turizma - Sektor za okolinske dozvole, u ulici Marka Marulića br 2, prvi sprat– ured 109.

Rok za davanje primjedbi i sugestija na Zahtjev za izdavanje okolinske dozvole je 15 dana od dana objavljivanja na web stranici Federalnog ministarstva okoliša i turizma.

Primjedbe i sugestije se dostavljaju u pisanoj formi na adresu: Federalno ministarstvo okoliša i turizma, M.Marulića br 2, 71 000 Sarajevo.

Akta.ba

To je tvoje pravilo, moje ne

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

02 Mar 2017 23:51 #6034 by Eldinjho
Dali neko zna koliko ce biti visok ovaj Sarajevo Tower jer ovdje citam da ce biti najvisocija stambeno poslovna zdrada,sto znaci da bi trebala biti visocija od Bosmala koji je 117 m..

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

03 Mar 2017 10:01 #6035 by Fache
Mislim da je maksimalna dopuštena visina prema RP 92 metra, odnosno 26 spratova izad zemlje.

To je tvoje pravilo, moje ne

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

03 Mar 2017 18:27 #6037 by Eldinjho
Pa kako ce onda biti najvisocija!!!

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

Time to create page: 0.100 seconds

 

Top