Sarajevo | Construction News

11 Jul 2017 22:36 #6407 by Charmed
Zelenu fasadu ce dobiti zgrada u Titovoj, pored Centralne banke. Jedva cekam da vidim kako ce to izgledati a nadam se da ce sto prije krenuti sa radovima. Kako bi divno bilo da urade i zgradu iznad Metropolisa u Titovoj, pa da to bude u neku ruku jedna cjelina ali polako, i to ce valjda doci na red. Doista se ne razumijem u navedeno pa me zanima da li se postavi vec gotova fasada pa se ista odrzava, ili ona raste vremenom :D Nadam se da razumijete pitanje :D

Uz to, radovi u Franca Lehara, Branilaca Sarajeva, Bolnickoj i ostalim zgradama. Centar se konacno malo pokrenuo i to moram pohvaliti. Nadam se da ce se raditi i trotoari koje je Ajnadzic najavljivao poslije cuvenog trotoara ispred Predsjednistva. Nadam se da ga sva ona buka oko toga nije uplasila da odustane.

Trg ispred pozorista izgleda sjajno, a i ulicu su prosirli, pretopostavljam da ce u prosirenom dijelu stajati takisti?

Volio bih da uskoro krenu i sa zatvranjem i rekonstrukcijom tramvajskih stajalista, dosta puta najavljeno a posljednji put je receno da radovi krecu na ljeto ove godine medjutim jos uvijek se nista ne desava.

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

12 Jul 2017 14:03 #6410 by Admir

Charmed wrote: Zelenu fasadu ce dobiti zgrada u Titovoj, pored Centralne banke. Jedva cekam da vidim kako ce to izgledati a nadam se da ce sto prije krenuti sa radovima. Kako bi divno bilo da urade i zgradu iznad Metropolisa u Titovoj, pa da to bude u neku ruku jedna cjelina ali polako, i to ce valjda doci na red. Doista se ne razumijem u navedeno pa me zanima da li se postavi vec gotova fasada pa se ista odrzava, ili ona raste vremenom :D Nadam se da razumijete pitanje :D

Uz to, radovi u Franca Lehara, Branilaca Sarajeva, Bolnickoj i ostalim zgradama. Centar se konacno malo pokrenuo i to moram pohvaliti. Nadam se da ce se raditi i trotoari koje je Ajnadzic najavljivao poslije cuvenog trotoara ispred Predsjednistva. Nadam se da ga sva ona buka oko toga nije uplasila da odustane.

Trg ispred pozorista izgleda sjajno, a i ulicu su prosirli, pretopostavljam da ce u prosirenom dijelu stajati takisti?

Volio bih da uskoro krenu i sa zatvranjem i rekonstrukcijom tramvajskih stajalista, dosta puta najavljeno a posljednji put je receno da radovi krecu na ljeto ove godine medjutim jos uvijek se nista ne desava.


- Postoji više vrsta tih "zelenih zidova". Gruba podjela je na "Zelene fasade" i "Živuće zidove". Za prvu se uglavnom postavi konstrukcija na zid u zavisnosti od vrste biljke. Zatim se postave specijalne posude u koje će biljka da pusti korijenje. U određenim uslovima biljke rastu iz tla ali mislim da neće ovdje biti moguće.

- Mislim da je u pitanju proširenje za taksiste

Sei bella come un gol al 90´!

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

12 Jul 2017 19:47 #6413 by Charmed
Dopada mi se sto uvijek naucimo nesto novo na forumu i hvala ti puno na odgovoru! Vidio sam da se na drugom forumu vodi rasprava oko toga da li ce se raditi kompletna fasada ili samo bocni dio? Sta ti mislis? Mozda bi bilo nezgodno zbog velikog broja prozora da se radi kompletna fasada na ovaj nacin?Nemam predstavu sta se moze uciniti sa 50.000 KM koliko je skupljeno za ovaj projekat, tako da ne znam da li je to dovoljno za kompletnu ili dio fasade.

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

18 Jul 2017 11:17 #6422 by Eldinjho
Dali ko zna kako da nadjem ovo idejno rijesenje za Park Hastahana na youtube jer citam da je neki arhitektonski biro to postavio za neku modernu zgradu...

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

18 Jul 2017 13:16 #6423 by Fache

Eldinjho wrote: Dali ko zna kako da nadjem ovo idejno rijesenje za Park Hastahana na youtube jer citam da je neki arhitektonski biro to postavio za neku modernu zgradu...


Video je uklonjen sa youtube... Evo imaju neki print screenovi...













foto: Akta.ba

To je tvoje pravilo, moje ne

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

18 Jul 2017 22:36 #6424 by Eldinjho
Pa ovo bi bilo prelijepo da se ovo napravi,mada kad opet pomislis grad nema nekih parkova i to je odmah gubitak,ali cevjek ne zna sta je bolje,mada i to nije neki zeleni park ali hajde djeca su sigurna od saobracaja ako nista..

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

07 Avg 2017 14:05 #6482 by Admir
Pripreme za SFF


Sei bella come un gol al 90´!

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

08 Avg 2017 00:32 #6483 by Charmed
Trg je gotov i izgleda jako dobro. Treba sacekati i osvjetljenje zgrade Pozorista (koliko sam shvatio i to je u planu ali jos uvijek nije gotovo). Manja zamjerka na cinjenici da u okviru obnove nisu stavili stubice koji sprecavaju parkiranja automobila na trg, no moguce da ce iste postaviti poslije SFF-a (nadam se da ce koristiti prepreke poput onih ispred SCC-a ili ispred Butmirove S2 Novo Sarajevo). Ali je to sve pod znakom upitnika. Ogroman plus sto su poplocali sve oko pozorista (iz pravca svih ulica koje okruzuju zgradu).

Sretan sam sto su i arheoloski park preko puta ogradili i sto su konacno poceli radovi na toj zapustenoj povrsini.

Pocelo je postavljanje skele na zgradu u ulici Franca Lehara, nadam se da ce uskoro krenuti obnova i ostalih fasada koje su najavljivali.

Iako je najavljen zavrsetak radova na "zelenoj fasadi" u avgustu, radovi jos nisu poceli. Nadam se da nisu odustali od tog projekta jer je izuzetno interesantan.

Raduje me cinjenica da su poceli i radovi na pjesackim stazama u parku kod Opcine Centar koje su bile u ocajnom stanju. I ovdje bi bilo lijepo da iskoriste priliku i poplocaju i ulice oko parka (poput dijela Obale koji ide uz park) ali sumnjam da ce se to desiti.

U svakom slucaju vrlo pozitivan projekat i iznenadjujuca kolicina radova s obzirom da se radi o Opcini Centar za koju smo navikli da je uglavnom uspavana i nezainteresirana za bilo kakve radove.

Ostalo je sve po starom - radovi na Juznoj longitudinali se i dalje odvijaju poprilicno sporo ali radi se, radovi na Novoj Otoci, Venetu i Dijamantu takodjer, zatim radovi na Ilidza towersu i Ilidza sky (mislim da su radovi na fasadi i okoncani proteklih dana). Ne znam sta se desava sa Bau-Hercom, nadao sam se da ce bar vanjsko uredjenje do sada zavrsiti ali cini mi se da se zadnjih dana apsolutno nista ne desava, ili grijesim?

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

10 Avg 2017 11:57 #6495 by Fache
Mještani očajni zbog planirane gradnje: Ne želimo nebodere u dvorištu



Potpisivanjem peticije na koju je do sada potpis stavilo 1.117 građana te protivljenjem usvajanju regulacionog plana, mještani Mjesne zajednice (MZ) Stup 2 pokušat će spriječiti početak gradnje novih zgrada u ovom naselju. Ako investitori ne odustanu od svoje nakane i ilidžanski vijećnici prihvate ovakav regulacioni plan, neke od zgrada bit će napravljene u dvorištima stanovnika Stupa.

Osušeno drveće

Kako su nam kazali mještani, ukoliko se ova ideja provede u djelo, bit će primorani napustiti svoje domove i prodati imanja.

Bračni par Mulija i Nijaz Branković kažu da će se boriti do kraja, jer ako bi se napravila jedna takva zgrada, ističu da bi njihov život bio kao u rupi.

"I ovako, od kada su izgrađene zgrade, nemamo više sunca niti svjetlosti. Sve što smo posadili od voća, osušilo se zbog nedostaka sunca. No, problem će biti još veći ako nam zgradu naprave u dvorištu. Onda ćemo biti prisiljeni napustiti svoje imanje iako smo tu već 60 godina" – kazali su Brankovići.

Dodaju da je njihovo imanje prije gradnje visokih zgrada vrijedilo skoro milion maraka, a da sada niko za to ne bi dao ni 500.000 KM.

Ista nevolja snašla je i Mehmeda Bijelića i njegovu porodicu. Kažu da na području ove mjesne zajednice žive 30 godina i da im se sve promijenilo od kada je sagrađeno naselje Tibra.

"Život nam je kao u bunkeru. I sada još hoće da naprave još jednu zgradu, i to sve na udaljenosti od dva metra od imanja. Ukoliko to urade, osim neba i betona, mi ništa više nećemo moći vidjeti" – kazao je Bijelić, dodavši da će istrajati u svojoj borbi i da ne žele prodati svoje imanje.

Predsjednik MZ Sabit Šabanović ističe da se konstantno vrši pritisak na građane ove MZ kako bi se u što kraćem roku usvojio regulacioni plan i da se s ovim problemom bore već šest godina.

Betonske zidine

"Čak smo nedavno imali javnu raspravu u Općini, gdje nam je ponuđen isti regulacioni plan koji su građani odbili 2015. godine, jer nisu uvažili naše prijedloge. Niko od građana nije protiv gradnje, ali ako će se graditi prema zakonu i ako će zgrade imati najviše šest spratova. Mi ne želimo da se nastave graditi neboderi i da nam kuće okružuju betonske zidine" – kazao je Šabanović.

Ukoliko Općina i dalje bude insistirala na usvajanju regulacionog plana koji nije u interesu mještana, Šabanović ističe da će tražiti da se MZ Stup 2 odvoji od općine Ilidža ili da djeluje kao zasebna općina.

Zakon i struka kazat će svoje

Načelnik općine Ilidža Senaid Memić kazao nam je da će sve primjedbe građana koje su u skladu s realnim zahtjevima, biti udovoljene.

"Ništa se neće usvajati što ne bude odgovaralo građanima. Zakon i struka kazat će svoje" – istaknuo je Memić.

avaz.ba/lokalne-vijesti/sarajevo/289693/...-nebodere-u-dvoristu

To je tvoje pravilo, moje ne

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

25 Avg 2017 16:50 #6545 by Admir
Lokacija budućeg hotela na mjestu nekadašnje zgrade Feroelektra




Sei bella come un gol al 90´!

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

Time to create page: 0.250 seconds

 

Top