Sarajevo | Construction News

23 Sep 2017 21:51 #6640 by Charmed
A dobro, to ce se vjerujem srusiti nekada, samo je pitanje kada. U susitini bi na tom prostoru trebali srusiti sve osim nekadasnju fabriku "Vaso Miskin Crni" u koju se nedavno uselio "Mikser house" pa je taj dio obnovljen zaista kvalitetno.

Ne znam koliko ce se ta zgrada uklopiti u taj prostor, pogotovo ako budu stedili na vanjskom uredjenju ali nadam se da ce nas iznenaditi pozitivno.

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

17 Okt 2017 14:03 #6696 by Fache
Arapski investitori bacili oko i na sarajevsku Skenderiju



Sredinom prošlog mjesca Državni investicijski fond iz Dubaija potpisao je Memorandum o razumijevanju s Vladom Kantona Sarajevo. Tom prilikom investitori iz Dubaija su iskazali interes za ulaganje u obnovu sarajevske Skenderije.

Tada je premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković kazao da Vlada još nije dobila ništa zvanično, ali da bi Skenderija mogla dobiti moderniji izgled zbog čega bi neki određeni dijelovi mogli biti srušeni. Dodao je da su neki od uvjeta da bi moglo uopće doći do rušenja moglo doći samo ako će se napraviti bolja i modernija dvorana Mirza Delibašić i moderniji i veći Dom mladih te ako će svatko tko ma privatno vlasništvo u Skenderiji moći preseliti u obnovoljeni objekt. Međutim, tom prilikom Konaković nije spominjao izgradnju zgrada na tom području.

No, prema pisanju nekih medija koji su došli do jednog od prijedloga za budući izgled Skederije vide se zgrade od 48 i 24 kata koje bi se nalazile na tom području.

Trenutno studiju izvodljivosti čitavog projekta radi međunarodna konsultantska kuća Colliers. Podsjetimo, ovo bi bila jedna od brojnih prostora u čije vlasništvo su došli arapski investitori, a o čemu je Akta već pisala.

Svi se nalaze u strogom centru grada.

Povodom ove informacije koju su objavili bh. mediji reagirao je i vlasnik autorskih prava sarajevske Skenderije Džan Karajica koji je u svom reagiranju naveo da njega nitko nije kontaktirao u vezi s novim investicijama u Skenderiju, dodajući da bi bilo kakva izmjena izgleda Skenderije bez njegove suglasnosti bilo direktno kršenje zakona.

Navodi da je članom 55. Zakona o autorskom i srodnim pravima BiH definirano je da autorsko pravo traje za života autora i 70 godina nakon njegove smrti. Karajica, magistar arhitekture koji je studij završio u Velikoj Britaniji kaže da je preko advokata upozorio zainteresirane da ne mogu kršiti zakon.

"Na Marijin Dvoru je zaustavljena gradnja objekata zbog visine od šest spratova, a u isto vrijeme se govori o gradnji tornjeva od 48 i 24 kata preko puta - na Skenderiji. Nije jasno kako neko za javno dobro Skenderija, koja je vlasništvo svih građana i koja je izgrađena novcem svih nas, može pregovarati s privatnim osobama. S druge strane, imate slučaj da privatne osobe ne mogu na privatnom vlasništvu graditi i investirati iako su uradili sve sukladno pozitivnim zakonskim odredbama, odlukama i propisima“, ističe Karajica u svom reagiranju.

Amer Kapo, direktor Centra Skenderije, kaže za Akta.ba da su predstavnici ove kuće bili u posjeti kod njih i da su vidjeli kakve programe imaju. Navodi da se još uvijek ne zna njihov konkretan prijedlog.

Dodaje da je njima svakako potrebna modernizacija jer je 50 godina od kada je izgrađena malo ulagano u njegovu rekonstrukciju.

Akta.ba

To je tvoje pravilo, moje ne

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

19 Okt 2017 11:17 #6704 by Fache
Video prilog o projektima koji će se realizovati kreditnim sredstvima



Veliki broj medijskih kuća objavio je jučer informaciju o projektima koji će biti realizovani u Općini Stari Grad zahvaljujući kreditu odobrenom od strane Saudijskog fonda za razvoj, a i sama press konferencija na kojoj su projekti najavljeni bila je izuzetno posjećena. Ukoliko niste pratili, pogledajte prilog TV Hayat o ovoj temi.



starigrad.ba

To je tvoje pravilo, moje ne

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

20 Okt 2017 21:49 #6710 by Charmed
Iskreno se nadam da ovo nije jos jedno prazno obecanje oko garaze preko puta Vijecnice. Zvuci realno i izvodivo pogotovo sto su sredstva konacno tu, ali prolongirano je toliko puta da necu vjerovati dok radovi ne pocnu. To mi je jedan od drazih projekata, i raduje me trg sa zelenilom iznad. Nadam se da ce srediti i onaj parkic pored.

Saniranje zgrade Opcine i Doma zdravlja su takodjer za pohvalu.

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

27 Okt 2017 11:16 #6726 by Eldinjho
Gledam nesto na Youtube i nadjem video od 4life da je sanirano korito Bosne u Sarajevskom polju,jeli to vec zavrseno ili ce se tek praviti,ako jest ono izgleda odlicno...Zatim jeli se zna sta ce biti sa onim naseljem Vranica na Stupu...

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

07 Nov 2017 21:44 #6779 by Admir
Lokacija budućeg hotela






Sei bella come un gol al 90´!

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

07 Nov 2017 21:45 #6780 by Admir

Sei bella come un gol al 90´!

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

07 Nov 2017 22:14 #6781 by Charmed
Nema radova? Nadao sam se da su bar duboko pod zemljom :dry:

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

08 Nov 2017 09:02 #6784 by Admir
Nema ništa :(

Sei bella come un gol al 90´!

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

09 Nov 2017 13:04 - 09 Nov 2017 13:05 #6788 by Eldinjho
Gledam ovaj video i vidim da ovdje ima mjesta za finu gradnju a i prostora..Jeli neko ima informacije o ovom praznom prostoru i dali ce se one barake okolo da ruse i sta je u njima u stvari,ali ipak smatram da Otoka ima potencijal da postane najljese naselje u gradu,mada mi se onaj novi objekar pored bazena ne svidje a i citav onaj dio gdje su bazen,dzamija stadion i vistafon koji uopse ne znam koju funkciju sada ima...

Prijava ili Kreiraj račun da se pridružite razgovoru.

Time to create page: 0.121 seconds

 

Top